Sławomir Kot

Sławomir Kot: Wielki pasjonat żeglarstwa, jachtingu i wszystkiego co się wiąże z wodą. Zdobywca I Nagrody w konkursie na najładniejszego Houseboata. Zdobywca wyróżnienia w konkursie na projekt tramwaju wodnego. Przemierzający własne szlaki, tak w życiu zawodowym jak i prywatnie. Nieznoszący masowej sieczki, lubiący wszystko dogłębnie przemyśleć i zrobić po swojemu, najlepiej jak potrafi. Pragnący podzielić się wiedzą i wywołać dyskusję na najwyższym poziomie. Prezentowane tu opinie, są moimi subiektywnymi opiniami i przemysleniami i absolutnie nie ma obowiązku zgadzania się z nimi.

środa, 2 lutego 2011

Drewno na jacht: Tigerwood

projektowanie i budowa jachtów: drewno na jacht
Astronium Fraxinifolium -Drewno tygrysie (Tigerwood)
Dzisiejszym wpisem chciałbym zapoczątkować nowy cykl na moim blogu. Nazwałem go "drewno na jacht".

Niech będzie to odpoczynek od wzorów matematycznych i dyskusji, często burzliwych o dzielności morskiej.  Będzie to przegląd wszelkich gatunków stosowanych powszechnie w szkutnictwie. Nie wiem ja Wy, ale ja dosłownie głupieję jak zobaczę kawałek szlachetnego drewna na jachcie. Niniejszym cyklem dam wyraz swojemu upodobaniu do drewna szlachetnego. Do zainaugurowania tego cyklu zainspirował mnie wspaniały prezent jaki dostałem, książka The Real Wood Bible: The Complete Illustrated Guide to Choosing and Using 100 Decorative Woods. Rewelacja. Może mnie nie zastrzelą jak podzielę się z Wami kilkoma fotografiami. Gatunki będę przedstawiał w kolejności alfabetycznej, uwzględniając nazwy łacińskie. Na pierwszy ogień więc pójdzie:
Astronium Fraxinifolium -Drewno tygrysie (Tigerwood)
Zalety:
·         Ciężkie i twarde
·         Niebanalny wygląd
·         Relatywnie drobne słoje
Wady:
·         Trudno obrabialne
·         Nieprzewidywalny kształt
Ciężar właściwy
940 kg/m3
skurcz styczny T% - 8
skurcz promieniowy R% 4
wytrzymałość na ściskanie - MPa -76
zginanie statyczne - MPa - 96
elastyczność - N/mm2 – 16 500
wilgotność 7-11%

Nazwa łacińska: ASTRONIUM FRAXINIFOLIUM .
Inne nazwy: GONCALO ALVES, KINGWOOD, ZEBRAWOOD, ZORROWOOD, TIGERWOOD, MURA
Pochodzenie: Ameryka Południowa, głównie Brazylia, Wys. drzewa około: do 40m
Średnica: do 1,0m Biel: oddzielony, żółty do jasno różowego.
Twardziel: kolor czerwono-brązowy do ciemno brązowego z takimi smugami.

Drewno jest ok 40% twardsze od naszego dębu. Ze względu na różną gęstość między słojami, oraz przeplatane słoje drewno jest trudnoobrabialne, tępi szybko narzędzia. Podczas frezowania kąt narzędzia powinien być zredukowany do 15 stopni. Obrabia się stopniowo, stosując małe głębokości skrawania.
Obróbka mechaniczna i ręczna: Suszenie, piłowanie, klejenie, zbijanie - dobre właściwości, przy zbijaniu konieczne nawiercanie.
Tigerwood jest mniej znanym drewnem niż inne twarde egzotyczne drewna, cena jest podobna. Z tego powodu jest drewnem bardzo cenionym, niestety trudno osiągalnym.