Sławomir Kot

Sławomir Kot: Wielki pasjonat żeglarstwa, jachtingu i wszystkiego co się wiąże z wodą. Zdobywca I Nagrody w konkursie na najładniejszego Houseboata. Zdobywca wyróżnienia w konkursie na projekt tramwaju wodnego. Przemierzający własne szlaki, tak w życiu zawodowym jak i prywatnie. Nieznoszący masowej sieczki, lubiący wszystko dogłębnie przemyśleć i zrobić po swojemu, najlepiej jak potrafi. Pragnący podzielić się wiedzą i wywołać dyskusję na najwyższym poziomie. Prezentowane tu opinie, są moimi subiektywnymi opiniami i przemysleniami i absolutnie nie ma obowiązku zgadzania się z nimi.

piątek, 7 stycznia 2011

Jacht Ramona 37: Galeria 3D

jacht Ramona 37: galeria 3D anaglif cross view red cyan obrazy 3d okulary3d
Kliknij żeby powiększyć

Dzisiaj chciałbym zaproponować Wam prezentację w pełnym trójwymiarze. Jako obiekt galerii wybrałem jacht Ramona 37, o którym pisałem tutaj. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, że pracując z bryłą jachtu, dobrze byłoby zobaczyć taką bryłę zmaterializowaną, zupełnie realnie.
Z tego powodu buduje się modele jachtów, modele samochodów, żeby naocznie przekonać się, jak taka bryła prezentuje się w rzeczywistości. Idąc tym tropem, poczytałem trochę i udało mi się wygenerować pierwsze swoje anaglify, które pragnę Wam zaprezentować.
Anaglify to technika, która wymaga użycia okularów w których jedno szkiełko jest niebieskie, drugie czerwone. Uzywając filtrów czerwonego i niebieskiego odseparowujemy widok przeznaczony dla lewego oka, od widoku prawego oka uzyskując obraz trójwymiarowy 3D. Technika ta ma swoje wady. Po pierwsze potrzebujemy okularów, które choć tanie, nie zawsze są pod ręką. Tracimy też niestety głębię barw, przez nakładanie filtrów czerwonego i niebieskiego. Jeśli ktoś nie ma takich okularów, proponuję przejść na sam dół tego posta, gdzie prezentuję Ramonę 37 zaprezentowaną w tzw formacie cross view.

A oto moje anaglify jachtu Ramona 37.


jacht Ramona 37 3D: red cyan anaglif, obrazy 3D
Ramona 37 anaglif

jacht Ramona 37: 3D anaglif red cyan, obrazy 3D
Ramona 37 anaglif
jacht Ramona 37: 3D view anaglif red cyan, obrazy 3D
Ramona 37 (kliknij, żeby powiększyć)


jacht Ramona 37: 3D view anaglif red cyan, obrazy 3D przez okulary
Ramona 37 anaglif

jacht Ramona 37: anaglif 3D red cyan, obrazy 3D


Cross View wprawdzie nie wymaga żadnych okularów, ale wymaga specjalnej techniki patrzenia, którą tutaj opiszę. O ile udaje się zobaczyć prawdziwą bryłę jachtu w 3D praktycznie każdemu facetowi, to z doświadczenia wiem, że nie udało się to chyba jeszcze żadnej kobiecie. Ale do rzeczy. W technice cross view mamy przedstawione obok siebie, pozornie identyczne obrazki. Jeden jest przeznaczony dla lewego oka, drugi dla prawego. Klikamy na obrazek jachtu z widokiem cross view, ulegnie wtedy powiększeniu, dobrze zapisać sobie go na dysk dla wygody i oglądać z własnej przeglądarki . Bardzo delikatnie i powoli próbujemy robić zeza zbieżnego. Powinniśmy wtedy widzieć przez moment 4 jachty. Jeśli to nam się udaje, pogłębiamy zeza tak, aby jacht z lewej strony, pokrył nam się z jachtem z prawej strony. Gdy tak się stanie, jachty nałożą się na siebie zobaczymy w pełni trójwymiarową bryłę jachtu. Prawda, że proste?? Poniżej Galeria 3D cross view Ramony 37.

jacht Ramona 37: cross View 3D, obrazy 3D
Kliknij żeby powiększyć

jacht Ramona 37: 3D cross view, obrazy 3D
Kliknij żeby powiększyć

jacht Ramona 37:3D cross view, obrazy 3D
Kliknij żeby powiększyć
jacht Ramona 37: cros view 3D, obrazy 3D
Kliknij żeby powiększyć
Z uwagi na brak konieczności posiadania jakiegokolwiek sprzętu, preferuję tą właśnie technikę podczas pracy z bryłą jachtu. Jak pokazało życie, to co dobrze wygląda na płaskim obrazku, niekoniecznie dobrze wygląda jako realna bryła. Od okularów 3D tak często ostatnio reklamowanych, niestety boli mnie głowa, mam nadzieję, że ta technologia zostanie ulepszona. Na razie na codzień korzystam z techniki cross view.
Żeby stworzyć taki obrazek potrzebne są nam dwa ujęcia, jedno nieco z lewej, kolejne odsunięte jakieś 30 do 40 cm w prawo.  Wprawdzie rozstaw oczu mamy mniejszy, ale większe rozsunięcie powoduje pogłębienie efektu trójwymiarowości.