Sławomir Kot

Sławomir Kot: Wielki pasjonat żeglarstwa, jachtingu i wszystkiego co się wiąże z wodą. Zdobywca I Nagrody w konkursie na najładniejszego Houseboata. Zdobywca wyróżnienia w konkursie na projekt tramwaju wodnego. Przemierzający własne szlaki, tak w życiu zawodowym jak i prywatnie. Nieznoszący masowej sieczki, lubiący wszystko dogłębnie przemyśleć i zrobić po swojemu, najlepiej jak potrafi. Pragnący podzielić się wiedzą i wywołać dyskusję na najwyższym poziomie. Prezentowane tu opinie, są moimi subiektywnymi opiniami i przemysleniami i absolutnie nie ma obowiązku zgadzania się z nimi.

środa, 29 grudnia 2010

Książki, które czytam: Dave Gerr "Nature of Boats"

Nature of boats: Książka o projektowaniu i budowie jachtów
Gdybym miał wybrać jedną jedyną książkę, którą mógłbym zabrać na bezludną wyspę, byłaby to właśnie ta książka. Wertując wszelkiego rodzaju fora internetowe, często spotykałem się z pytaniem: "Jaką książkę kupić, od czego zacząć" Zawsze nasuwała mi się jedna odpowiedź "Nature of boats" Dave'a Gerr'a.
Książka zabiara nas w długą podróż po świecie jachtów, łodzi po świecie nautycznej magii.
Dave Geer formie łatwej i przyjemnej omawia kolejne zagadnienia, a trzeba przyznać, że przekrój tematów jest doskonały. Książka jest bogato ilustrowana. Tak, jest po angielsku, ale wolę ćwiczenia językowe z czytaniem najlepszych pozycji na świecie, choć nastręcza to napewno na początku, pewnego rodzaju trudności językowe niż iść na łatwiznę i ograniczać się tylko do dostępnych w języku polskim pozycji.
Książkę czytałem wielokrotnie, zawsze odkrywając coś nowego, inspirującego. Książkę używam na trzech płaszczyznach: poprzez przeglądanie wiele wyjaśniających ilustracji, poprzez szybkie szukanie wzorów matematycznych, oraz przez normalne dokładne czytanie. Poniżej przytocze niektóre zagadnienia poruszane w książce:
  • Łodzie godne zauważenia - najwcześniejsze jachty (prezent od Holendrów) historia i dyskusja o innych typach holenderskich jachtów
Dory - morskie łodzie ludzi morza - najsłynniejsze przygody związane z tym typem łodzi, odpowiedź na pytanie, dlaczego dory z reguły nie żeglują dobrze, na koniec opis ekstremalnej dory 65 stopowego cruisera
Sharpshootersy, catboty historia i ciekawa naliza tych wdzięcznych łodzi
Skiffy - opis, historia,
Omówienie cech motorsailerów, czyli co najlepszego można wziąć z dwóch członów nazwy łodzie motorowo żaglowe.
Presto, Sharpy, Tugi czyli holowniki, doubleendery, niesamowite łodzie wiosłowe, łodzie marzeń, łodzie wędkarskie - przegląd naprawdę ciekawych konstrukcji.

  • Kolejny rozdział to Teoria dla wszystkich
Rozdział może nie wyczerpuje całkowicie zagadnienia ale doskonale pozwala sobie w głowie ułozyć posiadaną wiedzę, uświadomić jak wzajemne relacje parametrów wpływają na własności łodzi.
  • Kształt kadłuba -jak ocenić, jak wybrać, o czym pamiętać podczas projektowania
Naprawdę wiele ciekawych rzeczy z absolutnie minimalną ilością matematyki, wzajemne zalezności długości i wyporności itd itd.
  • Jak jest szybka
Rozdział omawiający osiągi i ekonomikę łodzi. Wszystko to co wydawałoby się, że mogą policzyć tylko najlepsze komputery, a okazuje się, że można to okreslić samemu, co najwyżej uzbrojonemu w kalkulator.
  • Przelotne mody, trendy i historia
Sprawa o wszelkich regułach regatowych i ich wpływie na rozwój jachtów
  • Żelazna bryza
To rozdział dla motorowodniaków: opisane najróżniejsze rodzaje silników, sposoby mocowania, czego się po nich można spodziewać
  • Elektryczność i woda czasami się mieszają
Sprawa o elektryczności, ale również o korozji elektrochemicznej
  • Analiza śruby napędowej -
podstawowe wiadomości o doborze, podstawowa teoria, wszystko co bezwzględnie trzeba wiedzieć
  • Łapiąc wiatr - żeglowanie ależ to bardzo proste
podobnie jak w rozdziale dla motorowodniaków, tak w tym znajdziemy niezbędne wiadomości o jachtach żaglowych od wyjasnienia dlaczego żagle dają napęd na samosterach kończąc
Budowa jachtów,
  • przegląd konstrukcji, materiałów, opisana domowa stocznia
To przegląd tego, czego możemy się spodziewać na 418 stronach. Naprawde doskonała wyczerpująca pozycja.
Jeszcze słowo o kupowaniu książek na amazon.com. Wystarczy mieć kartę płatniczą. Rejestracja nie jest trudna, książki można przesłać do Polski na kilka sposobów, ja zazwyczaj korzystałem z najtańszego, przez pocztę. Książka dochodzi po 2 do trzech tygodniach przy korzystaniu z najtańszego sposobu. Koszt przesyłki to kilka dolarów (poniżej 10$) Nie miałem nigdy z tą jedną z największych na świecie firm wysyłkowych żadnych problemów więc szczerze polecam. O innej książce Dave'a Gerr'a piszę tutaj